19th Joint Workshop on Communications and Coding (JWCC)

On March 11-14, 2019, members of the TUM Institute for Communications Engineering (LNT, LÜT, COD), from University of Stuttgart, Ulm University, TU Vienna and the German Aerospace Center (DLR) participated in the 19th Joint Workshop on Communications and Coding (JWCC). The event was held in Kühtai, Austria.

Confirmed Participants

  • Stephan ten Brink, Sebastian Cammerer, Sebastian Dörner, Moustafa Ebada, Ahmed Elkelesh, Xiaojie Wang (University of Stuttgart)
  • Martin Bossert, Robert Fischer, Cornelia Ott, Johannes Pfeiffer, Carmen Sippel, Sebastian Stern, George Yammine (Ulm University)
  • Stefan Birgmeier, Norbert Görtz, Stefan Schwarz, Bashar Tahir (Vienna University of Technology)
  • Mustafa Cemil Coskun, Thomas Jerkovits, Gianluigi Liva, Balazs Matuzs (German Aerospace Center, DLR)
  • Haider Alkim, Emna ben Yacoub, Christian Deppe, Delcho Donev, Roberto Ferrara, Javier Garcia, Lia Hedongliang, Lukas Holzbaur, Tasnad Kernetzky, Gerhard Kramer, Wafa Labidi, Benedikt Leible, Georg Maringer, Lars Palzer, Tobias Prinz, Sven Puchinger, Julian Renner, Patrick Schulte, Vladimir Sidorenko, Fabian Steiner, Lorenz Welter, Thomas Wiegart, Peihong Yuan (Technical University of Munich)

Workshop Program

Monday, March 11, 2019

TimeActivity
15:15 - 15:45Welcome & introduction of all groups
15:45 - 16:15Norbert Görtz: "Compressed-Sensing Recovery with Super-Sparse Measurement Matrices"
16:15 - 17:45Poster Session 1 & Coffee Break
17:45 - 18:15Martin Bossert: "On soft-decision decoding of block codes"

 

Poster Session 1:

  • X. Wang, S. Cammerer, S. ten Brink: "Near Capacity Detection and Decoding for Non-orthogonal Multiple Access"
  • Stefan Birgmeier: "Variable-Rate Channel-Coding Using Compressive Sensing"
  • Robert Fischer: "Bias Compensation in MMSE Estimation"
  • Cornelia Ott: "Reed-Solomon Codes over Fields of Characteristic Zero"
  • Delcho Donev: "Lower and upper bounds on the capacity for finite blocklength transmissions with limited out of band energy"
  • Javier Garcia: "Statistics of the Nonlinear Discrete Spectrum of a Noisy Pulse"
  • Lars Palzer: "Uniform Approximation Guarantees for Distributed One-Bit Compressed Sensing"
  • Lorenz Welter: "End-to-End MIMO Optimisation using Deep Learning Autoencoders"
  • Sven Puchinger: "Decoding High-Order Interleaved Rank-Metric Codes"
  • Georg Maringer: "Security Analysis of CWE Based Post Quantum Cryptography"

Tuesday, March 12, 2019

TimeActivity
09:15 - 13:00Team building activities
14:30 - 15:00Xiaojie Wang: "Flexible Code Design for the Multiple Access Channels"
15:00 - 15:30Stefan Schwarz: "Grassmannian Product Codebooks for Limited Feedback FD-MIMO"
15:30 - 17:00Poster session 2 & Coffee Break
17:00 - 17:30Vladimir Sidorenko: "On finite geometry codes with locality"

 

Poster Session 2:

  • A. Elkelesh, M. Ebada, S. Cammerer, S. ten Brink: "Belief Propagation List Decoding of Polar Codes"
  • Carmen Sippel: "Differential Linear Network Coding in Slowly-Varying Networks"
  • George Yammine: "Optimization of Subspace Projection in Noncoherent Massive MIMO Systems"
  • Bendikt Leible: "Soliton Transmission over Raman-Amplified Fiber"
  • Thomas Jerkovits: "On Weak Keys in the Faure-Loidreau Cryptosystem"
  • Patrick Schulte: "A transform code distribution matcher"
  • Tasnad Kernetzky: "Numerical Phase Matching for Four-Wave Mixing in Optical Waveguides"
  • Hedongliang Lia: "Decoding of Interleaved Goppa Codes"
  • Tobias Prinz: "Successive Cancellation List Decoding of BMERA Codes with Application to Higher-Order Modulation"

 

Wednesday, March 13, 2019

TimeActivity
09:15 - 13:00Team building activities
14:30 - 15:00Sebastian Stern: "Quaternion-Valued MIMO transmission"
15:00 - 15:30Roberto Ferrara: "Identification, Tag Codes and Error-Correction Codes"
15:30 - 17:00Poster session 3 & Coffee Break
17:00 - 17:30Sebastian Cammerer: "Learning to communicate"

 

Poster session 3:

  • A. Elkelesh, M. Ebada, S. Cammerer, S. ten Brink: "Genetic Algorithm-based Polar Code Construction for the AWGN Channel"
  • Bashar Tahir: "Joint Codebook Design for Multi-Cell NOMA"
  • Johannes Pfeiffer: "Optimization of Punctured LPDC Codes for Physical-Layer Security using Density Evolution"
  • Haider Alkim: "Cyclic Construction for Masking Partially Stuck-at-1"
  • Emna Ben Yacoub: "Protograph-Based LDPC Code Design for Ternary Message Passing Decoding"
  • Wafa Labidi, Christian Deppe: "Secure Identification for Gaussian Channels"
  • Mustafa Cemil Coskun: "Successive cancelation decoding of product codes"
  • Lukas Holzbaur: "Private Streaming with Convolutional Codes"
  • Julian Renner: "Repairing the Faure-Loidreau Cryptosystem"
  • Peihong Yuan: "Non-Binary Polar Codes for Higher-Order Modulation"

 

Thursday, March 14, 2019

TimeActivity
09:15 - 13:30Team building activities
14:00Departure